https://www.bimer.gov.tr/ 
 
http://www.guvenlinet.org.tr/tr/ 
 
 
https://www.turkiye.gov.tr/ 
 

Antik dönemde Karialılar' ın yaşadığı ve Physksos olarak bilinen Marmaris'ten ilk olarak tarihçi, Heredot bahsetmektedir. Heredot' a göre kentin kuruluşu M.Ö. 3000 yıllarına kadar gitmektedir. Kent M.Ö. 7. yüzyılda Lidya, 6. yüzyıl ortalarında Pers hakimiyetine girer. M.Ö. 334' te Büyük İskender ' in saldırısına uğrar. Onun ölümünden sonra kente sırasıyla Seleukoslar, Bergama Krallığı, Romalılar, Bizanslılar hakim olurlar. 13. yüzyıl da ise Menteşeoğulları zapt ederler, 1451 yılında da Osmanlı topraklarına katılır.Marmaris, 1876' daki mülki taksimatla ilçe merkezi olmuştur.

Bu tarih kronolojisi içerisinde İlçe ismi ilkçağ kaynaklarında FİSKOS, tarihçi Texier' e göre FİNEKS, Heredot' a göre MARMARİOS, Piri Reis ise MERMERİS olarak belirtmiştir. Daha sonra MARMARİS adını almıştır.

İlçenin yüzölçümü 963,73 km2 olup, % 80 ' i ormanlık alan, %5' i tarım alanı olup, 451,72 km kıyı uzunluğu vardır. İlçemiz, Muğla'ya 52 Km., Dalaman Hava Limanına 90 Km., Adnan Menderes Hava Limanına 280 Km. uzaklıktadır. Marmaris Deniz Limanı Ulusal ve Uluslararası deniz ulaşımına da açıktır. Ayrıca günü birlik seferler ile Rodos Adası'na ulaşımda mümkündür.

Batıdan Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfezi, kuzeyden Ula, doğudan Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri ile, güneyden Akdeniz'le çevrilmiştir. Türkiye'de batıdan doğuya Akdeniz sınırları içindeki ilk büyük liman kentidir. Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Sedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunur. Kentin en eski kısmı denize doğru uzanmış kalker yapılı bir tepe üzerine kurulmuş olan Kale Mahallesi'dir. Marmaris daha sonra eteklere doğru ve kıyı boyunca gelişmiştir.

Tipik Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yörede doğal bitki örtüsü sık çam ormanlarıdır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Akdeniz iklimi nedeniyle çok nemli bir havaya sahiptir. 2014 yılı ilk 6 ayında, ölçülen en yüksek sıcaklık 40.5'C, en düşük sıcaklık 5.2'C, ortalama sıcaklık 17.2'C, ortalama nispi nem % 80.1 ve toplam yağış miktarı ise 651.9. kg/m².'dir.

Denizle bütünleşen çam ormanlarına sahip muhteşem koylarıyla, dört tarafını çevreleyen Milli Parkı'yla, mavi bayrakla donatılmış plajları ve berrak deniziyle Marmaris bugüne kadar Akdeniz ve Türkiye turizminin önemli merkezlerinden birisi olmuştur.

 
   
 

T.C. Marmaris Kaymakamlığı
Telefon: 0252 413 71 29
Faks: 0252 412 09 19